Alpy Julijskie

        Pod koniec czerwca w 2010 roku na najwyższych szczytach Słoweńskich Alp panowały warunki zimowe. Na wysokości 2000 metrów niektóre stawy były jeszcze zamarznięte, a na części szlaków turystycznych leżała gruba warstwa śniegu. Koło schroniska Zasavska koča na Prehodavcih, aby odczytać drogowskaz należało się nisko schylić. Niemal cały drążek drogowskazu tkwił bowiem w śniegu.

          Położone u stóp gór miejscowości  są małe. Znana z pucharu świata Kranjska Gora to mieścina składająca się z kilku hoteli. Jak podaje wikipedia - "kurort ma powierzchnię 1,25 km2". W porównaniu do bezkresnie zabudowanego apartamentowcami Zakopanego jest tu  bardzo spokojne. Podobnie koło słynnej skoczni Letalnica w Dolinie Planica nikt nie realizuje absurdalnych pomysłów rozbudowy bazy hotelowej. 

         Bardzo dobrym miejscem do rozpoczynania wycieczek w Alpy Julijskie jest Trenta. W tej leżącej w samym środku gór wiosce znajdują się dwa niewielkie Campingi i kilkanaście pensjonatów. Jest to znakomity punkt wypadowy do okolicznych dolin. Z Doliny Zadnia Trenta prowadzą drogi na szczyty Bavški Grintavec 2347, Jalovec 2645, Mojstrovka 2366 i Prisojnik 2547. Z Doliny Zadnijca można dotrzeć do Doliny Triglavskih Jezer oraz  wejść na  Razor 2601 i na najwyższy szczyt Alp Julijskich Triglav 2864. W  skali wielkości innych alpejskich pasm  jego wysokość nie jest imponująca. Jednak przy planowaniu wycieczki na szczyt należy uwzględnić, że rozpoczynając wyprawę z Trenty, startujemy z wysokości 620 metrów. Ponad 2200 metrów przewyższenia w czasie jednodniowej wycieczki jest istotną przeszkodą do pokonania.

        Trenta leży nad rzeką Soča. Jej wody są niezmiernie czyste i mienią się błękitnym kolorem. Idąc wzdłuż rzeki można odnieść  wrażenie, że woda jest sztucznie zabarwiona. Wielu turystów przyjeżdża w ten zakątek Alp z kajakami w celu odbycia spływu rzeką. Ponieważ Alpy Julijskie są górami zbudowanymi ze skał wapiennych występują tu zjawiska krasowe. Na powierzchni lądu przejawiają się one w postaci wywierzysk. Niektóre wypływy wody są bardzo obfite. Źródło rzeki Soča - Izvir Soče jest właśnie  obfitym wywierzyskiem. Wypływa ono ze zbocza Mojstrovki około 50 metrów ponad dnem doliny i tworzy duży wodospad.  W Alpach Julijskich nie brakuje  pięknych wodospadów, wśród których Slap Boca należy do największych w Europie. Jego całkowita wysokość mierzy 144m, wysokość wodospadu głównego 106m, szerokość wodospadu to 18m i  jego maksymalna wydajność to 100 kubików na sekundę.  Slap v Suhem potoku nie ma tak wysokiego natężenia przepływu wody. Składa się on z kilku mniejszych  wodospadów.

        Dolina Soči i jej odgałęzienia są w stosunku do otaczających je szczytów bardzo wąskie. Specyficzny panujący w nich klimat sprawił, że na niektórych zboczach nastąpiła inwersja pięter roślinnych. Na dnach dolin, w których warunki sprzyjają powstawaniu częstych przymrozków dominują lasy świerkowe. Powyżej, zwłaszcza na południowych zboczach, dobre warunki do wzrostu odnalazły buczyny. W górnej granicy lasu częstym składnikiem drzewostanu jest modrzew. Wyjeżdżając z Trenty na północ mijamy po drodze godny do zwiedzenia górski ogród botaniczny - Alpinum Juliana. Alpy Julijskie mają bardzo bogatą florę. Jednym z jej charakterystycznych gatunków jest Physoplexis comosa - šopasti repušnik (slv.), raponzolo chiomato (wł.). Gatunek ten rośnie tylko w części Alp Południowych. Na zachodzie jego zasięg występowania sięga po jezioro Como we Włoszech. Podobnie wąski zasięg występowania ma Paederota lutea - rumeno milje (slv.)

           A oto zdjęcia innych roślin, które napotkałem w Alpach Julijskich: Soldanella alpina - urdzik alpejski, Soldanella minima - urdzik maleńki, Erica herbacea - wrzosiec czerwony, Ajuga pyramidalis -dąbrówka piramidalna, Linaria alpina - lnica alpejska, Daphne striata - wawrzynek kreskowany (niem. - Gestreifter Seidelbast), Laburnum anagyroides - złotokap zwyczajny,  Lilium carniolicum - zlato jabolko, kranjska lilija (slov.), Botrychium virginianum - podejźrzon wirginijski, Rhodothamnus chamaecistus - navadni slečnik (slv.), Thlaspi rotundifolium - tobołki okrągłolistne, Anemone trifolia - zawilec - trilistna vetrnica (slv.), Gentiana utriculosa - Trebušasti svišč (slv.), Luzula nivea - kosmatka śnieżna, Astragalus carniolicus - Kranjski grahovec (slv.), Saxifraga cuneifolia - klinolistni kamnokreč (slov.),Globularia cordifolia - kulnik sercolistny, Ranunculus hybridus - izrodna zlatica (slv.), Rhododendron hirsutum - różanecznik kosmaty, różanecznik owłosiony

         Częstym przedstawicielem awifauny w Alpach jest wieszczek (Pyrrhocorax graculus). Nastąpiła dość silna synantropizacja tego gatunku. Zarówno w Alpach Julijskich jak i Sabaudzkich obserwowałem wieszczki przylatujące do grup piknikujących turystów  w celu zdobycia pokarmu. Ptaki były odważne do tego stopnia, że pokarm zabierały wprost z ręki człowieka.

        

Panoramy ze wszystkich szczytów Alp Julijskich dostępne są pod adresem www.hribi.net/gorovje/julijske_alpe/1

www.natura-2000.eu